To wszystko razem przekłada się na zagrożenie pożarowe, co widać na aktualizowanych mapach. Taka sytuacja utrzyma się – zdaniem służb – w najbliższych dniach.
O tym, gdzie jest najgroźniej, na bieżąco informuje Polaków Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jego alerty trafiają do mieszkańców kolejnych województw.
„Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112” – apeluje w swoich komunikatach RCB.
Pożarów jest coraz więcej
W ostatnich dniach – poinformowała Państwowa Straż Pożarna – liczba pożarów w lasach rosła.
– W maju w związku z pożarami w lasach strażacy interweniowali aż 1081 razy – podsumował cytowany przez TVN24 Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP
Ściółka w lesie jest bardzo sucha. Instytut Badawczy Leśnictwa informuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc. Oznacza to ekstremalną podatność na zapalenie.
Według danych PSP, w 2024 roku odnotowano w lasach już 1729 pożarów, o ponad 700 więcej niż tym samym czasie w 2023 r. Spłonęło 855 ha powierzchni leśnej.
Najwięcej pożarów strażacy odnotowali w województwach:
- mazowieckim – 536,
- łódzkim – 172,
- świętokrzyskim – 136,
- dolnośląskim – 126,
- wielkopolskim – 122,
- lubuskim – 115.
Bardzo dużo celowych podpaleń
Lasy Państwowe podają (lasy.gov.pl), że 99 proc. wszystkich pożarów w lasach jest działaniem człowieka, a aż 40 proc. to celowe podpalenia.
Na szczęście większość z nich od razu jest neutralizowana. Lasy zawdzięczają to rozbudowanemu systemowi ochrony przeciwpożarowej. Składają się na niego:
- dostrzegalnie,
- kamery,
- dojazdy pożarowe,
- punkty czerpania wody,
- samoloty,
- śmigłowce,
- samochody patrolowo-gaśnicze,
- dobra współpraca ze strażą pożarną.
Jak działa taki system, pokazuje film Lasów Państwowych
Lasy Państwowe apelują
„Pamiętaj, ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami. Dlatego:
Nie wjeżdżaj samochodem do lasu. Pozostaw go w miejscu do tego przeznaczonym. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki, znajdującej się pod samochodem czy w jego pobliżu.
Pamiętaj, że w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Zabronione jest także wypalanie traw i pozostałości roślinnych na terenach leśnych. Reaguj na nietypowe zachowania ludzi w lasach.
Jeśli zauważysz ogień lub dym zadzwoń pod numer alarmowy 112!”.
Napisz komentarz
Komentarze