Tak wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Zmiany ma opracować Ministerstwo Finansów, a rząd ma je przyjąć już w trzecim kwartale tego roku.
Ujednolicenie opodatkowania
To pokłosiem zakwestionowania przepisów przez Trybunał Konstytucyjny. TK nie zgodził się z tym, żeby różnicować stawki podatku w zależności od tego, czy garaż ma odrębną od mieszkania księgę wieczystą – podało Prawo.pl.
Oto skrócona lista ze stawkami podatków od nieruchomości na 2024 rok, na podstawie informacji portalu Infor:
Garaże jako część lokalu mieszkalnego:
- opodatkowane według stawki dla lokalu mieszkalnego,
- maksymalna stawka: 1,15 zł/mkw. powierzchni użytkowej.
Mieszkania wykorzystywane do działalności gospodarczej (wraz z garażem):
- opodatkowane według stawki dla działalności gospodarczej,
- maksymalna stawka: 33,10 zł/mkw. powierzchni użytkowej.
Garaże wyodrębnione jako odrębna nieruchomość:
- opodatkowane według stawki dla pozostałych budynków.
- Maksymalna stawka: 11,17 zł/mkw. powierzchni użytkowej.
Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku i wiązać się będzie z nowym obowiązkiem dla współwłaścicieli takich garaży. Takie osoby będą musiały złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych do 31 stycznia 2025 roku w celu umożliwienia fiskusowi pozyskania danych dotyczących wielkości powierzchni do opodatkowania.
Kto zostanie zwolniony?
Niektórzy mogą odetchnąć z ulgą, bo w ich przypadku fiskus nie sięgnie do kieszeni. Niestety nie jest to duża grupa.
W proponowanej ustawie najprawdopodobniej znajdzie się wyłączenie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego.
Projekt zakłada również zmiany w sprawie zwolnień podatkowych dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego oraz zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym oraz podatku leśnym dla instytutów badawczych.
Napisz komentarz
Komentarze