Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:00
Reklama

Bezpieczne wakacje. Jak spokojnie podróżować latem?

Kolejarze przypominają o zasadach bezpiecznego przekraczania torów.

Autor: PKP PLK

Każdy wakacyjny weekend to czas wzmożonego ruchu na drogach i wzrostu liczby podróży. Dlatego przed każdym weekendem wakacyjnym na przejazdach kolejowo-drogowych w wielu miejscach w kraju pojawią się kolejarze, którzy będą przypominać kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania torów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają już 14. edycję akcji „Bezpieczny Piątek”.

 

 Ambasadorzy Bezpieczeństwa na start wakacji

 

Jeżeli zaraz po rozdaniu świadectw ruszacie po letnie przygody, pierwszą z nich może być spotkanie z Ambasadorami Bezpieczeństwa. Taka okazja pojawi się dzisiaj na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych we Wrocławiu, Kartuzach, Iławie i Szczecinie. Charakterystycznie ubrani Ambasadorzy, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, przypominają o zasadach bezpiecznego pokonywania torów i rozdają drobne upominki dla kierowców oraz młodych pasażerów rozpoczynających wakacje.

 

Ochrona przed wypadkami

 

Letnia akcja „Bezpieczny Przejazd” ma na celu ochronę uczestników ruchu przed wypadkami na przejazdach kolejowo-drogowych. Mimo lekkiej formuły, jej cel jest poważny – zwiększyć świadomość i odpowiedzialność kierowców.

 

Pięć żelaznych zasad 

 

1. Zwolnij i zachowaj ostrożność. Zbliżając się do przejazdu, zawsze zwolnij i bądź szczególnie czujny.
2. Zatrzymaj się! Przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem zawsze się zatrzymaj.
3. Nie omijaj rogatek. Gdy rogatki są zamknięte lub dopiero opadają, nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż będą ponownie podniesione i sygnalizator wyłączy się.
4. Nie wjeżdżaj na tory bez możliwości zjazdu! Upewnij się, że masz możliwość zjazdu z drugiej strony zanim wjedziesz na tory.
5. Skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK. Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji, skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.

Statystyki pokazują, że 99% wypadków na przejazdach wynika z błędów kierowców, którzy lekceważą zasady bezpieczeństwa, nie zatrzymują się przed znakami STOP, ignorują sygnalizatory i przejeżdżają, gdy rogatki są zamykane.

 

 Żółta Naklejka PLK 

 

Podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych zwróć uwagę na jaskrawe żółte naklejki umieszczone od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja lub na napędach rogatek. W sytuacji awaryjnej będą nieocenioną pomocą. Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

1. Indywidualny numer przejazdu czyli numer skrzyżowania.
2. Alarmowy 112 czyli numer do zgłaszania sytuacji zagrożenia.
3. Do służb technicznych PLK czyli numer do zgłaszania awarii.

 

źródło: PKP PLK

 

W razie zagrożenia, podaj numer przejazdu operatorowi numeru alarmowego 112, a dyspozytor PLK będzie mógł zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście zwolnienie. To może uratować życie! Jeśli jesteś świadkiem awarii, zadzwoń na numer do służb PLK. Służby te szybko zareagują na takie sytuacje jak uszkodzone rogatki, zasłonięta widoczność czy zdewastowane znaki drogowe.

Pamiętaj, w razie potrzeby zawsze możesz wyłamać rogatkę, aby opuścić przejazd kolejowy. Jeśli szlabany się zamknęły, nie czekaj – zjedź z toru i skontaktuj się ze służbami korzystając z żółtej naklejki.

Każdy może zostać Ambasadorem Bezpieczeństwa. Wystarczy poznać zasady bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych i dbać o to, by rodzina i znajomi się do nich stosowali.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama