Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
niedziela, 22 grudnia 2024 19:03
Reklama

Czym jest Heca i Jasna? [ROZMOWA]

W porannej piątkowej audycji nasz studio odwiedziła Emilia Garska ze spółdzielni socjalnej Heca.
Emilia Garska

Autor: Dawid Komorowski

 

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

 

6 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Ta idea ruchu społeczno-gospodarczego pojawiła się już w XVIII wieku, choć rozwinęła się w wieku XIX. Za pierwszą spółdzielnię uważa się organizację angielskich spożywców z Rochdale. Jeszcze przed Anglikami w Polsce ludzie mogli znaleźć pomoc u Stanisława Staszica, założyciela Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego Ratowania się Wspólnie w Nieszczęściach. W PRL-u, jak można przeczytać na stronie Krajowej Rady Spółdzielczej, idea w nad Wisłą zatraciła społeczny i samorządny charakter. Po transformacji ustrojowej zmieniło się wiele. Ważnym momentem w dziejach spółdzielczości była ustawa z  2004 roku wprowadzająca spółdzielnie socjalne. O nich właśnie rozmawialiśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości.

 

Czym jest Heca?

 

Jesteśmy biznesem społecznym. To znaczy, że prowadzimy działalność gospodarczą na zasadach rynkowych, a wypracowane zyski przeznaczamy na cele społeczne. Tworzymy miejsca pracy oparte na pasji. Tworzymy zespół z osobami, którym trudniej na rynku pracy – m.in. osobami usamodzielniającymi się , osobami doświadczającym kryzysów psychicznych czy osami z niepełnosprawnością. Tworzymy zielone miejsca pracy. Staramy się minimalizować negatywne oddziaływanie naszego biznesu na środowisko naturalne – oferujemy usługi, w których zastępujemy auta rowerami, używamy rzeczy ponownie, segregujemy odpady.

- spółdzielnia socjalna Heca, zakładka "O nas"

 

Spółdzielnia socjalna Heca jest właścicielką kilku marek, w tym m.in. spółdzielni Jasna. Więcej o Hecy można przeczytać na tej stronie.

 

Czy jest Jasna?

 

Z Emilią Garską poruszyliśmy kwestie wspomagania tego typu działalności, współpracy z innymi spółdzielniami, kto może do nich należeć oraz o składnikach, jakie Jasna gromadzi do tworzenia swoich rzemieślniczych lodów. Więcej informacji o Jasnej można znaleźć w jej mediach społecznościowych

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama