Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 13:59
Reklama

Czy Tczew potrzebuje strategii rozwoju sportu? [ROZMOWA]

We wtorek, 16 lipca nasze studio odwiedziła Joanna Grabowska, zastępca prezydenta Tczewa do spraw społecznych. Rozmawialiśmy o strategii rozwoju sportu i badaniach, które w tym celu prowadzi Pracownia Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Czy Tczew potrzebuje strategii rozwoju sportu? [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Hotowy

Strategia rozwoju sportu ma stanowić kompleksowy plan mający na celu systematyczne i zrównoważone zwiększanie poziomu sportowego w Tczewie Ma być zbiorem działań, priorytetów i celów, które mają za zadanie promowanie aktywności fizycznej, rozwój infrastruktury sportowej, podnoszenie kwalifikacji trenerów, oraz wspieranie sportowców na różnych poziomach zaawansowania.

 

Kluczowe elementy

 

Dokument, nad którym prace potrwają do 30 września ma zdiagnozować potrzeby i zasoby w obszarze rozwoju sportu w naszym mieście. 

 

Zależy nam żeby zrobić analizę SWOT potencjału sportowego miasta Tczewa, czyli zbadać wszystkie szanse, zagrożenia, mocne i słabe strony. W oparciu o infrastrukturę, którą już posiadamy. Dla nas ważne jest uwzględnienie w tej strategii rozwoju sportu na lata 2024-2030 potrzeb klubów sportowych, ale też realnych możliwości tego, co my jako miasto możemy zapewnić. I co niezmierne istotne te badania mają pokazać, jakie dyscypliny sportu mają największy potencjał rozwojowy. 

- Joanna Grabowska, zastępca prezydenta Tczewa do spraw społecznych

 

 

Poprzez zaproponowane, po analizie zmiany m.in. w infrastrukturze ma przyczynić się do zachęcenia większej liczby osób do regularnej aktywności fizycznej, ma stworzyć warunki do osiągania lepszych wyników przez młodych sportowców i też zracjonalizować wydatki w tym obszarze. 

 

 

Konkretne informacje uzyskamy od pracowni, której zadaniem będzie zbadanie i zanalizowanie sytuacji sportu w naszym mieście, w oparciu o posiadano infrastrukturę, o posiadane zasoby, o to co w tym momencie mamy. Natomiast bardzo potrzebne są konkretne wytyczne dotyczące też wsparcia sportu działającego w naszym mieście. Ustalenie reguł przystawania dotacji.

- Joanna Grabowska, zastępca prezydenta Tczewa do spraw społecznych

 

Warsztaty i badania ankietowe

 

 

Jednym z kluczowych elementów strategii będą warsztaty dla klubów sportowych. Warsztaty pokażą, jak można zdobywać środki poza dotacjami z gminy, jak rozmawiać z potencjalnymi sponsorami oraz jak promować sport juniorski i seniorski. To także porady na temat skutecznych metod motywowania młodych ludzi do udziału w sportowych aktywnościach.

Strategia zakłada także szerokie badania społeczne, w które włączą się mieszkańcy Tczewa. Przeprowadzone zostaną ankiety online, aby zebrać opinie i pomysły od wszystkich zainteresowanych, nawet tych, którzy nie są aktywnymi członkami klubów sportowych. Celem jest uzyskanie jak najszerszej perspektywy na temat potrzeb i oczekiwań mieszkańców względem sportu.

 

 

Budżet na sport

 

Analiza finansowania sportu w Tczewie wykazała znaczną dysproporcję między środkami przeznaczanymi na sport seniorski (940 000 zł) a sport juniorski (68 000 zł). To zaskoczenie, gdyż w większości miast sport juniorski generuje większe koszty i ma większy budżet. Środki finansowe są wykorzystywane na wynagrodzenia dla trenerów, opłaty licencyjne, funkcjonowanie klubów oraz koszty transportu na zawody.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Gdański wskażą, jakie kierunki rozwoju sportu są najbardziej obiecujące. Miasto nie planuje rezygnować z finansowania żadnej dyscypliny, jeśli jest zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży.

Jednym z rozważanych pomysłów jest wprowadzenie systemu motywacyjnego, polegającego na punktacji za znaczące wyniki w zawodach ogólnopolskich i wojewódzkich. System ten miałby mobilizować kluby do osiągania lepszych wyników i wspierać ich dalszy rozwój.  Planowane są projekty i działania mające na celu zachęcanie dzieci w wieku przedszkolnym do aktywności fizycznej. Warto podkreślić, że wcześnie rozpoczęta przygoda ze sportem przynosi liczne korzyści zdrowotne i społeczne.

 

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, którą z Joanną Grabowską przeprowadziła Aleksandra Hotowy.

 

 

Strategia rozwoju sportu w Tczewie to kompleksowy plan, który ma na celu stworzenie warunków do uprawiania sportu na wysokim poziomie, zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w aktywnościach fizycznych oraz wspieranie rozwoju młodych talentów. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu tej strategii i wzięcia udziału w ankietach oraz spotkaniach organizacyjnych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama