Na Bulwarze nadwiślańskim, w pobliżu placu zabaw, została zamontowana pierwsza w Tczewie ławka dla matek karmiących.
Ułatwienie, komfort i dyskrecja
To innowacyjne rozwiązanie ma na celu wsparcie matek karmiących piersią oraz osób opiekujących się małymi dziećmi, oferując im miejsce, gdzie mogą komfortowo i dyskretnie zadbać o swoje maluchy. Ławka została zaprojektowana z myślą o intymności i wygodzie, co jest kluczowe podczas karmienia dziecka.
Dzięki przemyślanej konstrukcji, ławka umożliwia nie tylko karmienie piersią w spokojnych warunkach, ale również przewijanie dziecka. Taka inicjatywa to odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy często mają trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do karmienia i przewijania swoich pociech w przestrzeni publicznej.
Wprowadzenie ławki dla matek karmiących na Bulwarze nadwiślańskim to ważny krok w kierunku tworzenia bardziej przyjaznych i dostępnych miejsc publicznych dla rodzin z dziećmi. Koszt realizacji tego projektu wyniósł ponad 7 tys. zł, co stanowi inwestycję w komfort i wsparcie dla rodziców oraz opiekunów małych dzieci w Tczewie.
Dla zdrowia niemowląt
WHO niezmienne od lat 90-tych zachęca matki do karmienia piersią, uznając to za najzdrowszy sposób odżywiania niemowląt i małych dzieci.
W Polsce mamy Narodowy Program Zdrowia, który ma zapisy dotyczące promocji karmienia naturalnego. Obowiązuje też Standard Opieki Okołoporodowej 2018, który w sprawach żywienia dzieci odzwierciedla 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią WHO i zapewnia pełną opiekę personelu medycznego w okresie ciąży, porodu i połogu. Polskie zapisy Prawa Pracy zapewniają matkom płatne przerwy na karmienie.
- Centrum Nauki o Laktacji
Jak informuje Centrum Nauki o Laktacji, które powołuje się na dane statystyczne GUS w pierwszych 6 tygodniach ponad połowa niemowląt przestaje być karmiona naturalnie. W 6 tygodniu karmionych jest 46%, w 2-6 miesiącu 42%, w 9 miesiącu 17 %, a w 12 miesiącu zaledwie 11,9 % niemowląt.
Matki zmagają się z niepewnością, spotykają ze sprzecznymi opiniami, „każdy mówi co innego”. 60-70% tych, które nie mogły wykarmić dziecka uważa, że nie miały pokarmu, co z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Gdy napotykają na problemy laktacyjne, lekarze i położne często nie potrafią im pomóc. Najczęstszą stosowaną metodą rozwiązania problemu jest zlecenie mieszanki sztucznej. Badania pokazują, że matki są pozostawione same sobie, choć aż 75% z nich boryka się z problemami. Oczekuje się od nich wiele, wszyscy zachęcają je do karmienia naturalnego, mówią jakie to ważne i zdrowe, ale gdy przychodzą trudności, okazuje się, że oferta pomocy jest mizerna. Tylko 1/3 matek była usatysfakcjonowana pomocą pediatry, połowa pomocą położnej POZ.
- Centrum Nauki o Laktacji
Karmienie piersią to profilaktyka zdrowotna. Dobrze jeśli zaplanowane jest na etapie planowania potomstwa i ciąży.
Napisz komentarz
Komentarze