Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 16:56
Reklama

O rocznicy wprowadzenia polskiego złotego do obiegu [ROZMOWA]

Nasze studio odwiedził Oskar Kamiński z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, który opowiedział o wystawie z okazji 100 rocznicy wprowadzenia polskiego złotego do obiegu.
  • Źródło: Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
O rocznicy wprowadzenia polskiego złotego do obiegu [ROZMOWA]

Autor: Weronika Spica

 

„Pieniądz II RP w dobie reformy walutowej Władysława Grabskiego” to nazwa wystawy, którą odwiedzić można w Ratuszu Miejskim przy ul. Rynek 1  w Starogardzie Gdańskim. Zwiedzający mogą odwiedzić ekspozycję w godzinach 8:00 - 16:00, natomiast organizatorzy zwracają się z prośbą, żeby chętni na wystawie pojawili się do godz. 15:30.

 

Idea wystawy

 

Sam zamysł wystawy narodził się w głowie mojego kolegi z muzeum Pana Zbigniewa Potockiego, kustosza Muzeum Ziemi kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. On jest jednocześnie kuratorem tej wystawy. Pan Potocki jest generalnie miłośnikiem numizmatyki to nie tylko teoretycznym, ale również praktycznym. Zbiera monety i ma bardzo pokaźną kolekcję monet, banknotów nie tylko polskich, ale również zagranicznych. Nie jest to jego pierwsza wystawa poświęcona właśnie numizmatyce. Sam pomysł na tą wystawę wywodzi się z faktu, iż w bieżącym roku obchodzimy dokładnie setną rocznicę wprowadzenia polskiego złotego do obiegu. Nasza waluta ma już 100 lat. Skończyła w tym roku 100 lat, ponieważ miało to miejsce w kwietniu 1924 roku.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Gdańska. Konkretnie ze strony gdańskiego muzeum taką główną rolę odegrał pan doktor Tomasz Olkowski, również miłośnik właśnie monet. Można powiedzieć, że tutaj jest to nasz taki jako instytucji nasz wkład właśnie w uczczenie tej rocznicy, ważnej dla myślę każdego Polaka.

- Oskar Kamiński, Muzeum Ziemi Kociewskiej

 

 

Ekspozycja dla każdego

 

Wystawę można oglądać w Ratuszu Miejskim do 6 września. 

 

Ostatecznie zdecydowano się na przyjęcie „złotego” jako polskiej waluty narodowej. Człowiekiem, który podjął się zreformowania systemu ekonomicznego II Rzeczypospolitej był wybitny ekonomista i autor reformy walutowej, dwukrotny Premier – Władysław Grabski. Podjął się on tego wyzwania w trudnej dla państwa sytuacji, kiedy Polska musiała bronić swojej dopiero co odzyskanej niepodległości, a także zmagała się z wysoką inflacją.

- organizatorzy o wystawie

 

Na wystawie znajdują się banknoty oraz monety złotowe. Można tam również znaleźć marki polskie, czyli waluta, która była poprzedniczką właśnie złotego polskiego. Wprowadzona do obiegu w roku 1916 przez Niemców, którzy w tym roku powołali ponownie do życia Królestwo Polskie. nie chciałbym tutaj że tak powiem rozwijać całej całej takiej historii związanej z powodami.

Jednym z powodów, dla którego zastąpiono ostatecznie markę polską złotym polskim, ponieważ dochodziły już nominały marki polskiej do 10 milionów marek.

- Oskar Kamiński, Muzeum Ziemi Kociewskiej

 

 

Wystawa jest biletowana, a bilety można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Kociewskiej.

 

Lato w Mieście

 

Oprócz ekspozycji, Muzeum Ziemi Kociewskiej wspiera miejską inicjatywę "Lato w Mieście".  W każdy poniedziałek, środę i piątek muzeum oferuje od godziny 12:00 atrakcje darmowe dla gości. Realizowane są pod hasłami zbiorczymi:  spacerowy poniedziałek, środa z opowieścią oraz filmowy piątek.

 

W ramach środy z opowieścią, prowadzimy zajęcia na bardzo różne tematy, są to zajęcia teoretyczne, ale też praktyczne, dotykamy w nich zarówno tematów takich regionalnych związanych z Kociewiem, na przykład o jedzeniu na Kociewiu, podstawy
wiedzy o Kociewiu, takie kompendium wiedzy na temat naszego regionu. Zdarzają się lekcje na tematy bardziej ogólne, ale równie myślę ciekawe, jak na przykład takie zajęcia zatytułowane wstęp do genealogii, tak dzisiaj bardzo wiele osób interesuje się amatorsko genealogią, szuka gdzieś swoich przodków, tworzy drzewa genealogiczne, chciałoby dowiedzieć się wiele, zdobyć dużą wiedzę na temat przeszłości swoich rodzin.

W ramach filmowego piątku realizujemy pokaz filmowy te filmy są też, że tak powiem przeznaczone dla różnej widowni, mamy filmy bazujące legendach, które są właściwie dla osób w każdym wieku, również dla dzieci i produkcje dla nieco starszych, tak jak chociażby "Był taki Starogard", czyli taka opowieść filmowa przez dzieje Starogardu Gdańskiego, od powstania pierwszego grodu, aż po czasy współczesne.

- Oskar Kamiński, Muzeum Ziemi Kociewskiej

 


 

Całej rozmowy można posłuchać poniżej:

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama