Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:32
Reklama

Często korzystam z telefonu. Mogę mieć przez to raka?

Spędzamy godziny dziennie z telefonem w ręku. Czy to nam szkodzi? Naukowcy nie mają wątpliwości.

Autor: Canva

 

Po analizie danych z kilkunastu lat naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na to, że czas spędzany z telefonem przy uchu wpływa na rozwój nowotworów.

 

Tytaniczna praca

 

To badanie, którym kierował Ken Karipidisa z Australijskiej Agencji Ochrony Radiacyjnej i Bezpieczeństwa Jądrowego, jest uznawane za najbardziej kompleksową ocenę dotychczasowych dowodów. 

Jego wyniki – jak podaje RMF – podważyły wcześniejsze ustalenia Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która dekadę temu zaklasyfikowała fale radiowe jako potencjalnie rakotwórcze. Nowo opublikowany przegląd wskazuje na znacznie większą liczbę dowodów, które potwierdzają brak związku między technologią bezprzewodową a zagrożeniem zdrowotnym. 

Karipidis wraz z zespołem przeanalizował badania opublikowane w latach 1994-2022, z czego 63 przeprowadzone na osobach z 22 krajów zostały ostatecznie uwzględnione w analizie. Skupiono się na glejaku, oponiaku, guzach przysadki mózgowej oraz innych nowotworach ośrodkowego układu nerwowego. 

Wszystko to po to, żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości związane z długotrwałym użytkowaniem telefonów.

 

Jesteśmy bezpieczni

 

Jednym z ważniejszych wniosków tego badania jest obalenie mitu o zwiększonym ryzyku nowotworów u osób, które są narażone na działanie masztów telefonicznych. W analizie nie wykazano, aby u takich dzieci wystąpiło wyższe ryzyko zachorowania na raka mózgu czy białaczkę. To potwierdza, że fale radiowe emitowane przez maszty telekomunikacyjne nie stanowią zagrożenia zdrowotnego.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań zleconych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) korzystanie z telefonów komórkowych nie ma związku z ryzykiem zachorowania na raka głowy czy szyi.

Karipidis wyjaśnił, że wcześniejsze obawy opierały się na ograniczonych danych, a obecne wyniki dają większą pewność co do bezpieczeństwa użytkowania telefonów komórkowych.

 

Ile czasu spędzamy z telefonem?

 

Producent aplikacji RescueTime, która umożliwia monitorowanie aktywności na urządzeniu, podał, że średni czas korzystania ze smartfona to 3 godziny 15 minut. W grupie najbardziej zaawansowanych użytkowników to nawet 4,5 godziny.

Około połowa sesji rozpoczyna się już 3 minuty od poprzedniej. To średnio 58 aktywności na smartfonie w ciągu dnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama