Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 18:23
Reklama

Agresja ZSRR na Polskę. 85 lat od złamania paktu o nieagresji [UROCZYSTOŚCI]

17 września 1939 roku Armia Czerwona rozpoczęła zbrojną agresję na Polskę, łamiąc pakt o nieagresji z 1932 roku. Atak miał tragiczne skutki, w tym masowe represje, grabież majątku narodowego oraz ogromne straty wśród żołnierzy i cywilów.
Agresja ZSRR na Polskę. 85 lat od złamania paktu o nieagresji [UROCZYSTOŚCI]

Autor: tczew.pl

 

W Tczewie zaplanowano uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie.

 

Program uroczystości

 

Obchody przy Pomniku Ofiar  Stalinizmu w parku przy Zespole Szkół Technicznych, ul. Sienkiewicza. będą okazją do oddania hołdu ofiarom i refleksji nad tamtymi wydarzeniami. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 17 września.

 
  • 11:50 - zbiórka 
     
  • 12:00 - uroczystości przy pomniku:

    - hymn państwowy,
    - rys historyczny,
    - Słowo Boże,
    - składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy,
    - sygnał hejnalisty,
    - podziękowanie za udział w uroczystości. 

 

Rys historyczny

 

17 września 1939 roku Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. Oficjalny pretekst agresji zawarty był w przekazanej o godzinie 3:00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej, w której zawarto nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące, jako że zostały zawarte z nieistniejącym państwem.

Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostającej na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. Całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz były wywożone w głąb ZSRR. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.

Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. Około 7 tysięcy żołnierzy poległo lub zginęło po wzięciu do niewoli. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy, a 10 tysięcy zostało rannych.

Napaść sowiecka, obok niemieckiego ataku z 1 września, stanowiła początek dramatycznego rozdziału w historii Polski, który pozostawił trwałe ślady w zbiorowej pamięci i historii narodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama