Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 09:14
Reklama

Piwo w aptece. Już sprawdzają, czy to jest legalne

Apteka kojarzy się z receptami, lekami, suplementami diety. Na pewno jednak nie kojarzy się z piwem, a z takim właśnie przypadkiem mamy tu do czynienia.
Piwo w aptece. Już sprawdzają, czy to jest legalne

Autor: Canva

 

Jedna ze znanych sieci aptek w naszym kraju zaczęła sprzedawać w swoich placówkach piwo bezalkoholowe. To Ale Gym Beer by Iguana, którego producent opisuje produkt jako piwo bezalkoholowe typu lager z dodatkiem błonnika, aminokwasów z drożdży piwowarskich, BCAA, ekstraktu z nasion guarany oraz naparu z owoców morwy białej.

 

Przy kasie w aptece mam przed nosem stojak z PIWEM

 

„Sprzedaż piwa w aptece ogólnodostępnej, nawet pozbawionego alkoholu, wzburzyła część środowiska farmaceutów. „Co poszło w tym kraju nie tak, że wchodzę do apteki i przy kasie mam przed nosem stojak z PIWEM?” – pytała w mediach społecznościowych dr n. farm. Anna Makowska (influencerka znana także  jako „Doktor Ania”)” – donosi rynekzdrowia.pl.

I dodaje, że celebrtyka punktowała to, że zysk się liczy, ale nie może stać nad kosztem zdrowia pacjentów.

Tymczasem sieć tłumaczyła, że wprowadzenie piwa do asortymentu jest podyktowana „trudną sytuacją ekonomiczną aptek i szukaniem sposobu na lepsze zaspokajanie potrzeb klientów”.

 

Kontrola ma ustalić, czy taki towar można sprzedawać w aptece

 

W sprawę włączyli się teraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny. Sprawdzają, czy piwne apteki nie łamią prawa. 

Chodzi o ustalenie, czy proponowany klientom towar jest „środkiem spożywczym zawierającym w swoim składzie farmakopealne naturalne składniki pochodzenia roślinnego”. I czy sprzedaż może odbywać się w aptece.

I z tym może być problem, bo jeszcze w sierpniu Marek Zalega, wojewódzki inspektor farmaceutyczny w Łodzi, wyjaśniał w wp.pl: – W mojej ocenie, piwo bezalkoholowe, o którym mowa, może zostać zakwalifikowane do grupy środków spożywczych zawierających w swoim składzie farmakopealne naturalne składniki pochodzenia roślinnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama