Stworzenie takiego portalu zapowiadał już rząd PiS. Następcy – obecna koalicja rządząca – chcą go kontynuować.
Ceny transakcyjne, a nie ofertowe
Dziś osoby zainteresowane zakupem mieszkań w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. Portale ogłoszeniowe podają najczęściej ceny ofertowe, które mogą odbiegać od wartości rynkowych i być podatne na manipulacje – gov.pl Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.
A jego zastępca Jacek Tomczak dodaje: – Żeby ułatwić decyzje zakupowe w oparciu o wiarygodne dane, niezbędne jest zbudowanie portalu o zasięgu ogólnokrajowym, aktualizowanego na bieżąco i z uwzględnieniem przeprowadzanych transakcji – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Według parametrów wybranych przez użytkowników
Portal ma się nazywać DOM (Dane o Obrocie Mieszkaniami). Jego użytkownicy będą mieli dostęp do informacji o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym. Będą one generowane w oparciu o parametry wybrane przez użytkownika, czyli:
- lokalizacja,
- okres,
- typ rynku,
- rodzaj nieruchomości,
- liczba pokoi,
- powierzchnia użytkowa,
- wybrana kondygnacji.
– Portal ma dostarczyć informacji niezbędnych do prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa oraz parametryzacji instrumentów wsparcia mieszkalnictwa – podkreśla Jacek Tomczak.
Kiedy start portalu DOM?
Portal ruszy 20 miesięcy od ogłoszenia ustawy. Na razie projekt jest na etapie konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.
Szczegóły na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Napisz komentarz
Komentarze