Wygrana jest wynikiem zaangażowania mieszkańców, ich dbałości o środowisko oraz pracy na rzecz estetyki i funkcjonalności przestrzeni wiejskiej.
Uroczysta gala wręczenia nagród
Wyróżnienie dla Dąbrówki Tczewskiej zostało oficjalnie przyznane podczas uroczystej gali w Sali Niebo Polskie, mieszczącej się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Na wydarzeniu obecni byli m.in. Posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka oraz Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS Wojciech Zielonka.
Dąbrówka Tczewska znalazła się w gronie wyjątkowych wsi, które zostały docenione za aktywność mieszkańców i dbałość o wspólną przestrzeń. Komisja konkursowa oceniała nie tylko wygląd i infrastrukturę, ale także troskę o środowisko, organizację życia społecznego oraz działania aktywizujące społeczność. Wysiłki te przyczyniają się do tego, że wieś staje się atrakcyjnym miejscem zarówno do życia, jak i wypoczynku.
Laureaci konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2024"
W konkursie "Piękna Wieś Pomorska" przyznawane są nagrody w dwóch kategoriach: "Wieś" oraz "Zagroda". W pierwszej kategorii, gdzie oceniane są całe wsie, laureatami tegorocznej edycji zostali:
- I miejsce – Rokity, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski
- II miejsce – Leśno, gmina Brusy, powiat chojnicki
- III miejsce – Dąbrówka Tczewska, gmina Tczew, powiat tczewski
Wyróżnienia przyznano wsiom: Żelisławki (gmina Pszczółki), Jasna (gmina Dzierzgoń) oraz Nadziejewo (gmina Czarne).
W kategorii "Zagroda" wyróżnione zostały natomiast indywidualne gospodarstwa, w tym m.in. Solnica 8 (gmina Nowy Dwór Gdański) i Żarnowiec, ul. Klasztorna 12 (gmina Krokowa).
Cele i idea konkursu
Konkurs "Piękna Wieś Pomorska", organizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego, służy promocji piękna i unikalnych wartości krajobrazu wiejskiego w województwie. Celem jest nie tylko prezentowanie walorów estetycznych, ale także integracja mieszkańców oraz podnoszenie jakości życia na terenach wiejskich poprzez aktywizację społeczną. W konkursie oceniane są m.in. dbałość o krajobraz przyrodniczy i kulturowy, kultywowanie tradycji i historii lokalnej, wpieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wdrażanie dobrych praktyk.
Napisz komentarz
Komentarze