W związku z nadchodzącymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, 2 oraz 3 stycznia na terenie całego województwa przewidywane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, które mogą powodować oblodzenie nawierzchni dróg i chodników.
Prognozowana temperatura minimalna wyniesie około -3°C, a temperatura przy gruncie może spaść nawet do -5°C. W związku z tym, służby apelują o szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach w godzinach wieczornych i nocnych.
Zjawisko będzie miało miejsce w wielu powiatach, w tym między innymi w Tczewie, Gdańsku, Słupsku, Gdyni, Malborku oraz innych miejscowościach Pomorza.
Ostrzeżenie obowiązuje 2 stycznia od 16:00 do 3 stycznia do 9:00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi aż 80%
Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i unikać nagłych manewrów. Zaleca się także zachowanie ostrożności na chodnikach.
Zaleca się śledzenie komunikatów pogodowych oraz stosowanie się do zaleceń służb ratunkowych, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.
Silny wiatr i burze
Sieć Obserwatorów Burz ostrzega, że 2 stycznia przez Polskę przewędruje z północnego zachodu chłodny front atmosferyczny.
Sprowadzi on do naszego kraju świeżą masę powietrza arktycznego, które dodatkowo wspomagane przez cieplejsze wody Bałtyku, będzie umiarkowanie niestabilne. Choć samej energii dostępnej drogą konwekcji będzie relatywnie niewiele, tak wymuszone przez front unoszenie powietrza, jak i napływ chłodnego powietrza nad wody morskie (efekt jeziora), wspierane dodatkowo uskokami wiatru i podwyższoną wirowością dolnej troposfery, pozwolą na rozwój komórek konwekcyjnych. Ponadto pojawi się silny wiatr. który w Sudetach może osiągać ponad 120 km/h. Na przedgórzach, oraz w Tatrach wiać może do 100 km/h, podobnie na Wybrzeżu. W większości północnej Polski, a także w Górach Świętokrzyskich spodziewamy się początkowo południowo-zachodniego wiatru, skręcającego do północno-zachodniego, osiągającego w porywach do 70-80 km/h. Porywy będą się nasilać podczas wędrówki frontu chłodnego, oraz w czasie przechodzenia opadów i możliwych lokalnych burz.
- Sieć Obserwatorów Burz (FB)
Napisz komentarz
Komentarze