Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 11:53
Reklama

Rośnie popularność nowego świadczenia z ZUS

Od stycznia 2025 roku do ZUS wpłynęło blisko 2,9 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, a prawo do świadczenia przysługuje od 1 lipca.

Autor: Pixabay

 

Renta wdowia to świadczenie, które pozwala na połączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi, np. emeryturą. Osoby uprawnione będą mogły wybrać, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, czyli rentę rodzinną (85% kwoty świadczenia przysługującego zmarłemu) oraz 15% swojego świadczenia lub odwrotnie. Z kolei od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie wzrośnie do 25%.

 

Kiedy można składać wnioski?

 

Wnioski o rentę wdowią można składać do 31 lipca 2025 roku, jednak prawo do świadczenia będzie przysługiwało dopiero od 1 lipca 2025 roku. ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym wniosek został złożony, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków.

Aby uzyskać rentę wdowią, wnioskodawca musi spełniać kilka warunków: osiągnąć powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pozostawać w małżeństwie do dnia śmierci współmałżonka oraz mieć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Ponadto, renta rodzinna musi zostać nabyta po ukończeniu 55 lat przez kobietę lub 60 lat przez mężczyznę.

 

Od 1 stycznia 2025 roku do pomorskich placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 2900 wniosków o tak zwaną rentę wdowią, czyli połączenie renty rodzinnej z innym świadectwem, na przykład emeryturą czy rentą. Z wnioskiem nie trzeba się jednak spieszyć, gdy trafi on do ZUS-u do końca lipca, prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od pierwszego dnia tego miesiąca. Renta wdowia to świadectwo dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do samych dwóch świadectw emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym małżonku. Obecnie mogą wpierać tylko jedno z tych świadectw. wyższe lub wybrane. Od nowego roku mogą oni wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną, która dla jednej osoby wynosi 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu i 15% z własnego świadczenia, czy też odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 roku, drugie świadczenie zostanie powiększone do 25%. Prawa do renty wdowie Jezus przyznał od miesiąca, w którym został złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

- Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

 

 

Zasady wypłaty świadczeń

 

W przypadku zbiegu świadczeń, takich jak renta rodzinna i inne świadczenia emerytalno-rentowe, ich suma nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli suma ta zostanie przekroczona, ZUS pomniejszy świadczenie o nadwyżkę.

 

Jak sprawdzić wysokość renty?

 

Osoby, które chcą obliczyć wysokość swojej renty wdowiej, mogą skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej ZUS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama