Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 25 lutego 2025 11:09
Reklama

W tych miejscach fotaradary mają żniwo. Kierowcy wpadają jeden po drugim

Fotoradary to utrapienie kierowców, ale też jedno z najważniejszych narzędzi poprawiających bezpieczeństwo. I pracy im nie brakuje.
W tych miejscach fotaradary mają żniwo. Kierowcy wpadają jeden po drugim

Autor: Canva

 

Według danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) na polskich drogach działa obecnie 471 fotoradarów oraz 70 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Dodatkowo jest monitorowanych 46 skrzyżowań i 4 przejazdy kolejowe. 

 

Gdzie fotoradary działają szczególnie intensywnie?

 

Wszystkie urządzenia są zainstalowane w miejscach o podwyższonym ryzyku wypadków i są odpowiednio oznakowane. Pomimo to wielu kierowców ignoruje ostrzeżenia i przekracza prędkość. 

Dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wskazują, że w 2024 roku najwięcej wykroczeń w Polsce zarejestrował fotoradar w Świdniku na al. Tysiąclecia – aż 21 044 naruszenia przepisów. 

Drugie miejsce zajął fotoradar w Rudzie Śląskiej na al. Powstań Śląskich, który zarejestrował 10 770 przypadków przekroczenia prędkości.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się fotoradary w:

  • Wanatach,

  • Bierunie,

  • Gliwicach,

  • Solcu Kujawskim,

  • Warszawie,

  • Wałbrzychu,

  • Łazach,

  • na trasie Mniów-Raszówka.

 

Regionalne różnice w liczbie wykroczeń

 

Po przeanalizowaniu danych według województw można zauważyć znaczne różnice w liczbie wykroczeń i aktywności fotoradarów.

Najbardziej zapracowany fotoradar działa w woj. lubelskim. Odnotował on ponad 21 tys. przypadków łamania przepisów. Śląskie, z drugim na liście urządzeniem, miało wynik o około połowę niższy. Na ostatnie miejsce podium trafił Solec Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie) z 9470 wykroczeniami. 

Na czwartym miejscu znalazło się woj. mazowieckie (fotoradar w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 239), zarejestrował on 9176 wykroczeń. Top 5 zamknął Wałbrzych, ul. Wieniawskiego (8962 wykroczenia).

Na końcu zestawienia znalazło się Podlasie (Chodorówka Nowa). Tamtejszy fotoradar zarejestrował 2433 wykroczeń.

 

Średnia prędkość przekraczana o 22 km/h

 

Według systemu CANARD średnie przekroczenie prędkości w 2024 roku wyniosło 22 km/h. Oznacza to, że większość kierowców łamiących przepisy mieściła się w przedziale 21–25 km/h ponad dozwoloną prędkość. 

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem takie wykroczenie skutkuje mandatem w wysokości 300 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama