Ekologia, środowisko i zdrowie mieszkańców to tematy, które często poruszaliśmy w mijającym tygodniu na antenie Radia Tczew. Postanowiliśmy zebrać dla Was główne wątki. Ciekawi jesteśmy też Waszych opinii, które możecie dodawać w komentarzach pod artykułem.
1. Nagrodzone zostały szkoły biorące udział w akcjach organizowanych przez Pracownię Edukacji Ekologicznej.
Dzieci z tczewskich przedszkoli i szkół podstawowych i gimnazjów zebrały w ciągu 2016 roku ponad 173 tony surowców wtórnych. To nieco mniej niż w 2015 roku (176 ton), ale i tak jest to wynik bardzo dobry. Dzieci brały udział w kilku akcjach: "Moje miasto bez odpadów", "Recykling w mojej szkole", "Zielone zakupy", "Zakręcone-odkręcone" oraz "Lider segreguje i odzyskuje".
2. Prezydent podpisał list intencyjny dotyczący elektromobilności.
W tym tygodniu w siedzibie Ministerstwa Rozwoju włodarze 41 polskich miast i gmin, w tym prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju elektromobilności. Oznacza to, że w przyszłości na ulicach Tczewa pojawią się elektryczne autobusy. Jak dowiedział się nasz reporter Bartek Listewnik, już w kolejnym przetargu na komunikację miejską w Tczewie znajdą się takie wymagania wobec taboru. Nowy przetarg na komunikację miejską zostanie ogłoszony w przyszłym roku. Wyłoniony w ten sposób przewoźnik zacznie świadczyć swoje usługi od 1 lipca 2019 roku. Ale rządowy projekt dotyczący elektromobilności obejmować ma nie tylko autobusy - Polacy mają też chętniej wybierać samochody osobowe, które nie zanieczyszczają środowiska.
3. Rada Miasta Tczew podjęła uchwałę o przystąpieniu miasta do programu rowerów publicznych czwartej generacji.
Projektu nosi nazwę "Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S". Pierwsze miejskie rowery pojawią się w naszym miejście w maju 2018. Czym są publiczne rowery czwartej generacji - wyjaśnił nam Grzegorz Pawlikowski, oficer rowerowy naszego miasta:
4. Straż miejska na osiedlach domków jednorodzinnych prowadzi kontrole dotyczące spalania śmieci.
Kontrole z osiedla Górki przeniosły się na osiedle Staszica. O tym, na czym polegają działania, opowiedziała Monika Fabich z tczewskiej straży miejskiej:
Za spalanie śmieci grożą konsekwencje: kara aresztu albo grzywny. Strażnik miejski może wypisać mandat w wysokości do 500 zł.
5. Zakład Usług Komunalnych walczy z podrzucaniem śmieci w miejscach publicznych.
ZUK w swojej kolejnej kampanii informacyjnej zwraca uwagę na porzucane w miejscach publicznych śmieci. Takie praktyki sprawiają, że nasze otoczenie jest brzydkie, a pracownicy ZUK-u mają dodatkowe obowiązki. O problemie mówi prezes Zakładu Usług Komunalnych, Przemysław Boleski:
Poza tym trwa konkurs "Czyste powietrze Tczewa", a GPEC prowadzi inwestycję doprowadzenia ciepła systemowego na teren Starówki.
Napisz komentarz
Komentarze