Czym jest wrak?
Wrak, to pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub samochód, którego stan wskazuje na to, że przez dłuższy czas nie jest używany. Tymi oznakami mogą być opony bez powietrza, wybite szyby, mech pokrywający karoserię. Auto może zostać usunięte z drogi przez straż gminną, miejską lub policję na koszt właściciela.
Uprawnienia funkconariuszom daje ustawa Prawa o Ruchu Drogowym:
Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.
Straż Miejska przypomina, że nawet jeżeli samochód jest prawidłowo zaparkowany może zostać usunięty przez strażników. Funkcjonariusze zapewniają jednak, że dokładają wszelkiej staranności, aby skutecznie powiadomić właściciela o konieczności likwidacji pojazdu lub doprowadzenia go do stanu używalności.
Jaki koszt?
Jeśli samochód został już odholowany, to musimy liczyć się z kosztami. Lepiej nie odkładać tego w czasie. Zasada jest prosta, im dłużej będziemy czekali, tym więcej zapłacimy. Opłaty związane z holowaniem wynikają z ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Konkretne, jednak stawki uchwalają poszczególne miasta. Maksymalna stawka w bieżącym roku za odholowanie pojazdu wynosi 523 zł, z kolei cena każdej doby przechowywania auta na parkingu wynosi maksymalnie 44 zł.
Komu zgłosić zalegający wrak?
Należy zadzwonić do straży miejskiej, wybierając numer 986. Dyżurny zarejestruje wówczas zgłoszoną interwencję i wyśle pod wskazane miejsce funkcjonariuszy, którzy sprawdzą, czy faktycznie pojazd należy zakwalifikować jako wrak do odholowania.
News4Media
Napisz komentarz
Komentarze