WIEŻA DO REMONTU
Prezydent Tczewa podkreśla, że wieża ciśnień "to z założenia pomieszczenie techniczne" i w związku z tym nikt nie myślał o jej odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej.
Dzisiaj potrzebne są działania naprawcze. [...] Koszt szacunkowy to około 80 tysięcy złotych.
- Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa
Od wielu lat tczewska wieża ciśnień pozostaje w wyłącznym użytku Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Czy będzie ono partycypować w kosztach, jeśli dojdzie do remontu?
fot. Aleksandra Kęprowska
Wieżę ciśnień zaprojektowano w 1905 roku w pracowni Davida Grove. Podzielono ją na murowane z cegły, solidne „teleskopowe” segmenty, usadowione na ważącym 210 ton fundamencie. Całkowita jej wysokość to blisko 40 metrów. Stalowy nitowany z blachy zbiornik do wody o pojemności 400 m3 ma średnicę prawie 11 metrów i waży 195 ton. Wieża Ciśnień służyła mieszkańcom do 1983 roku. W sierpniu 2003 r. tczewscy saperzy usunęli z budynku radziecki pocisk artyleryjski, który w murze wieży od zakończenia II Wojny Światowej.
Z prezydentem Tczewa rozmawiała Aleksandra Hotowy.
Warto przypomnieć, że w 2017 roku pisaliśmy o apelu lokalnych grup (Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Klub Odkrywców Pomorza oraz Tczewski Klub Fantastyki) o to, by wieża ciśnień była udostępniana wszystkim mieszkańcom. Jaka była wtedy decyzja władz miasta? O sprawie przeczytacie TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze